Osoba, która nie jest w stanie spłacać swoich długów, może starać się o upadłość konsumencką. Czy może to także zrobić prezes lub członek zarządu spółki z o.o. ? Jak niewypłacalność członka zarządu wpływa na sytuację finansową spółki? I czy niewypłacalność spółki może być podstawą do ogłoszenia upadłości konsumenta?
- Członek zarządu spółki z o.o. może złożyć wniosek o upadłość konsumencką pod warunkiem, że prowadzi własnej działalności gospodarczej.
- O upadłość konsumencką może starać się członek zarządu, który nie złożył w terminie wniosku o upadłość zarządzanej spółki.
- Udziały w spółce są włączane w skład masy upadłościowej.
- Upadłość konsumencka kancelaria– uniknij błędów formalnych i szybciej uwolnij się od długów
Co znajdziesz w artykule?
Upadłość członka zarządu spółki z o.o
Teoretycznie osobista sytuacja finansowa członka zarządu a samej spółki, to dwie odrębne sprawy. Prawo nie zakazuje zasiadać w zarządzie osobom, które mają problemy ze spłatą długów. Jednak w praktyce okazuje się, że zadłużenie prezesa lub członka zarządu wpływa na finanse półki. Często banki odmawiają kredytowania spółkom, w których zarządzie zasiadają osoby z kiepską historią w BIK.
Jeśli więc członek zarządu staje się niewypłacalny, może rozważyć ogłoszenie upadłości. To szansa, żeby zyskać nie tylko własne oddłużenie, ale także uratować finanse spółki.
Upadłość konsumencka członka zarządu przy braku własnej działalności
Czy członek zarządu lub prezes spółki może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Formalnie nie ma tutaj żadnych przeszkód. Żeby zyskać oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej, trzeba spełnić 4 warunki:
- Osoba składająca wniosek o ogłoszenie upadłości nie może prowadzić działalności gospodarczej;
- Dłużnik musi być niewypłacalny od co najmniej 3 miesięcy;
- Jego centrum życiowe to Polska;
- W czasie ostatnich 10 lat nie ogłaszał upadłości.
Pełnienie funkcji członka zarządu nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej. Członek zarządu może więc uzyskać oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej. O ile nie prowadzi działalności gospodarczej.
Jeśli członek zarządu nie posiada udziałów w spółce, do masy upadłościowej wejdzie jego:
- prywatny majątek,
- część dochodów uzyskiwanych z tytułu sprawowania funkcji w zarządzie.
Zdarza się jednak, że niewypłacalność członka zarządu jest związana z upadłością spółki.
Upadłość konsumencka członka zarządu a długi spółki
Czy zarząd spółki z o.o. odpowiada za długi spółki? Zgodnie z kodeksem nie — spółka to osobny byt prawny i to ona odpowiada za swoje zobowiązania. Jeśli jednak spółka nie jest w stanie płacić zobowiązań, wierzyciele mają prawo domagać się zapłaty od członków zarządu. W takiej sytuacji członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za długi spółki całym swoim majątkiem.
Niewypłacalność członka zarządu może więc powstać ze względu na niewypłacalność spółki, w której zarządzie zasiada. Jak wówczas wygląda kwestia upadłości konsumenckiej?
Trzeba pamiętać, że jeśli spółka staje się niewypłacalna, należy do 30 dni złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Jeszcze do niedawna brak takiego wniosku powodował, że sądy odrzucały wnioski o upadłość konsumencką członków zarządu.
Tę przeszkodę zniosła nowelizacja prawa upadłościowego w 2020 roku. O upadłość konsumencką może starać się obecnie nawet członek zarządu, który nie złożył w terminie wniosku o upadłość zarządzanej spółki. Jeśli sąd ogłosi upadłość to oddłużenie obejmie także długi spółki.
Upadłość członka zarządu a udziały w spółce
Co w przypadku, jeśli członek lub prezes zarządu spółki z o.o. posiada udziały w spółce? Nie stanowi to przeszkody, żeby starać się o upadłość. Jeśli członek zarządu nie jest przedsiębiorcą, może złożyć wniosek do sądu o upadłość konsumencką. Udziały w spółce zostaną także włączone do masy upadłościowej. Syndyk sprzeda je, żeby zyskać środki na spłatę wierzycieli.
Upadłość członka zarządu a własna działalność gospodarcza
Czy własna działalność gospodarcza zamyka członkowi zarządu drogę do ogłoszenia upadłości? Nie, jednak musi on zrobić to na prawach przedsiębiorcy. Żeby uzyskać upadłość w tym przypadku, trzeba dysponować majątkiem, który pozwoli na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego oraz na częściową spłatę wierzycieli. Jeśli upadły przedsiębiorca nie ma tak wysokiego majątku, sąd oddali jego wniosek o upadłość.
W tym momencie członek zarządu może zdecydować się na postępowanie w ramach upadłości konsumenckiej, ale musi zamknąć firmę. Gdy przestanie figurować w rejestrze CEiDG, może starać się o upadłość konsumencką.
Warto pamiętać, że po nowelizacji prawa o upadłość konsumencką mogą się także starać osoby, które prowadziły jednoosobowe działalności oraz wspólnicy spółek cywilnych.
- dowiedz się czym jest KRZ – krajowy rejestr zadłużonych
Upadłość członka zarządu — skorzystaj z pomocy kancelarii upadłościowej
Jesteś członkiem zarządu spółki i rozważasz ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego adwokata lub radcy prawnego. Z naszą kancelarią zwiększysz szansę na uzyskanie korzystnych warunków oddłużenia. Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą do 48 godzin roboczych.