Zdjęcie główne wpisu

Upadłość konsumencka koszty – Ile kosztuje upadłość konsumencka? [Aktualizacja w roku 2023]

Data aktualizacji: 04.09.2023
15.09.2022
15.09.2022

Upadłość konsumencka koszty  – taką frazę często wpisują w wyszukiwarkę osoby, które rozważają ogłoszenie upadłości. Też zastanawiasz się, ile kosztuje upadłość? Czy koszty postępowania są duże? Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?  A co jeśli nie masz żadnego majątku ani dochodów? Czy można Cię zwolnić z opłat za upadłość konsumencką? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Dowiedz się, jakie są koszty ogłoszenia upadłości konsumenckiej i czy warto to zrobić?

 • Wniosek o upadłość konsumencką jest odpłatny i Sąd pobiera opłatę w wysokości 30 zł.
 • Koszt ustanowienia pełnomocnika to opłata od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł.
 • Główny koszt upadłości to wynagrodzenie syndyka. W roku 2023 może wynieść od 1.741,46 zł do prawie 13.931,68 zł + Vat.
 • Koszt ogłoszenia upadłości to także wynagrodzenie adwokata. Jest ustalane indywidualnie.
 • Koszty postępowania upadłościowego mogą zostać pokryte tymczasowo przez Skarb Państwa.
 • Sąd może całkowicie umorzyć koszty upadłości, jeśli nie posiadasz majątku ani nie uzyskujesz dochodów z pracy.
 • Upadłość konsumencka kancelaria – uniknij błędów formalnych i szybciej uwolnij się od długów

Upadłość konsumencka – opłata za złożenie wniosku

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej zaczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Z tym związany jest pierwszy koszt upadłości – opłata za złożenie wniosku. Wniosek o upadłość musisz złożyć w sądzie upadłościowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania (w Wydziale Gospodarczym). Właściwy dla Ciebie sąd zajedziesz na stronie wykaz sądów upadłościowych.

Opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości  jest obowiązkowa. Bez niej sąd nie rozpatrzy Twojej sprawy. Aktualna kwota opłaty za złożenie wniosku o upadłość to zaledwie 30 zł.

W sądzie może reprezentować Cię pełnomocnik – adwokat lub radca prawny. Wtedy czeka na Ciebie jeszcze dodatkowa opłata skarbowa w wysokości 17 zł.

Jak widzisz, koszt wszczęcia postępowania o upadłość konsumencką nie jest wygórowany. Nawet osoby w ciężkiej sytuacji finansowej mogą to zrobić. Jeśli jednak nawet takie koszty to dla Ciebie zbyt wiele, możesz starać się je umorzyć. (Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu).

Upadłość konsumencka koszty – wynagrodzenie syndyka

Kolejnym kosztem upadłości jest wynagrodzenie syndyka. Syndyk rozpoczyna pracę, gdy sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek o upadłość. Sporządza on listę wierzytelności i licytuje majątek dłużnika. Syndyk przygotowuje też projekt planu spłaty długów i przedkłada go sądowi.

Gdy postępowanie się kończy, syndyk pobiera wynagrodzenie. Jest ono pokrywane z masy upadłościowej. Wynagrodzenie syndyka to zazwyczaj główny koszt postępowania o upadłość konsumencką.

Ile wynosi wynagrodzenie syndyka? Kwota wynagrodzenia to nie jest stała. Zależy od nakładu pracy syndyka. Tego, ile trwa postępowanie. Jak duża jest masa upadłościowa. Jaka jest ilość wierzycieli. Choć koszty syndyka nie są stałe, to mieszczą się w określonym przedziale. 

Zasady obliczania wynagrodzenia syndyka zawiera art. 162 Prawa upadłościowego. Przepisy mówią, że wynagrodzenie syndyka ustalane jest w wysokości od jednej czwartej do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat i nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Na rok 2023 wynagrodzenie syndyka może wynieść od ok. 1.741,46 zł do 13.931,68 zł netto.

inni zainteresowali się również:

Koszty upadłości a brak majątku

Kto ponosi koszty postępowania upadłościowego, jeśli upadły nie ma żadnego majątku? Albo majątek nie wystarcza, żeby pokryć koszy upadłości? Czy możliwe jest wtedy zwolnienie od kosztów upadłości? Tak. Możesz złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Dotyczy to także opłaty za złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Wniosek o zwolnienie od kosztów trzeba więc złożyć razem z wnioskiem o upadłość.

Koszty związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej pokryje w takiej sytuacji Skarb Państwa. Jednak tylko tymczasowo. Taka „pożyczka” jest traktowana jak wszystkie pozostałe długi. Upadły musi ją później spłacić w ramach planu spłaty.

Czy jest możliwość, żeby upadły w ogóle nie zapłacił kosztów postępowania? Tylko w jednym przypadku – gdy sąd umorzy całkowicie zadłużenie bez planu spłaty. Wtedy umorzony zostanie także dług wobec Skarbu Państwa.

Żeby jednak sąd umorzył trwale wszystkie długi, upadły nie może posiadać żadnego majątku ani dochodów. Musi być także niezdolny do podjęcia pracy (np. z powodu ciężkiej choroby, zaawansowanego wieku lub kalectwa). 

Jakie jest wynagrodzenie Adwokata za sprawę o upadłość?

Na forach internetowych dość często można spotkać się z pytaniem  „ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?” Wsparcie adwokata lub radcy prawnego wiąże się dodatkowymi kosztami upadłości. Obecność w sądzie adwokata w przypadku upadłości nie jest obowiązkowa. Jednak warto rozważyć taką współpracę. Wsparcie prawnika pozwoli między innymi:

 • przejść przez proces upadłości bez konieczności zgłębiania trudnych do zrozumienia przepisów prawa;
 • uniknąć błędów formalnych;
 • załagodzić stres związany z Twoją sytuacją i procedurą upadłości;
 • przyspieszyć przebieg całego postępowania, co może mieć wpływ na niższy koszt wynagrodzenia syndyka. 

Koszt prawnika przy upadłości konsumenckiej jest zależny od stopnia skomplikowania sprawy. Przy wycenie bierze się pod uwagę miedzy innymi takie czynniki jak:

 • kwota zadłużenia;
 • ilość wierzycieli;
 • aktualna sytuacja majątkowa i życiowa;
 • z czego wynika zadłużenie;
 • co jest powodem niewypłacalności.

W 2023 roku średnie ceny kancelarii adwokackich czy radcowskich specjalizujących się wsparciem przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zaczynają się od 3.000 zł + VAT do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli chcesz poznać cenę naszej obsługi, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przenalizujemy Twoją sytuację i przedstawimy Ci wycenę prowadzenia sprawy. Zdajemy sobie sprawę, że dla osób zadłużonych koszt współpracy z kancelarią jest bardzo istotnym czynnikiem. Dlatego uzgadniamy z nimi wyjątkowo takie warunki finansowe, żeby drastycznie nie podbijać kosztów postępowania. Jesteśmy także otwarci na różne warianty prowadzenia sprawy i płatności ratalne.

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej- cennik ogólny

Za ogłoszenie upadłości możesz zapłacić kilka tysięcy, jak i uzyskać je zupełnie za darmo. To, ile ostatecznie kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej, zależy od Twojej sytuacji. Dlatego trudno podać jeden cennik upadłości konsumenckiej. 

Upadłość konsumencka –  inne koszty

Pamiętaj, że do kosztów postępowania upadłościowego trzeba też doliczyć takie rzeczy jak Twój czas, napięcie emocjonalne czy wpływ całej sytuacji na życie rodzinne. Musisz się liczyć z tymi pozamaterialnymi kosztami postępowania upadłościowego. Dlatego decyzję o pozbyciu się długów przez upadłość trzeba dobrze przemyśleć.

Czy opłaca się ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z kosztami – za złożenie wniosku, pracę syndyka czy za pomoc kancelarii prawnej. Postępowanie upadłościowe jest także stresującym przeżyciem. Jednak w zamian masz szansę na całkowite oddłużenie. A potem możesz odbudować swoje finansowe bezpieczeństwo.

Na dodatek w szczególnych przypadkach całość kosztów związanych z postępowaniem upadłościowym może zostać umorzona. Jeśli więc zmagasz się z długami, ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dobre wyjście.

Nasza kancelaria prawna chętnie Cię wesprze i udzieli pomocy w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Skontaktuj się z nami, a przeanalizujemy Twoją sytuację. Z nami przygotujesz wniosek o upadłość, a potem będziemy reprezentować Cię w sądzie.

Chcesz dowiedzieć się ile będzie kosztować nasze wsparcie?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej i poznaj dokładną cenę. Zadzwoń już dziś.

O autorze

Radca prawny Kamila Punko autor

Kamila Puńko

Radca Prawny

Wspólnik Kancelarii Adwokacko Radcowskiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako radca prawny pomaga głównie w sprawach związanych z obszarem finansowym. Specjalizuje się w sprawach frankowych i polisolokatach, ale szczególnie chętnie prowadzi sprawy o upadłość konsumencką. Klienci cenią ja za profesjonalną i pełną zaangażowania postawę oraz skuteczne działania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Ile się płaci za upadłość konsumencką? - opłata sądowa

Opłata sądowa od wniosku o upadłość wynosi 30 zł. Pamiętaj bez jej uregulowania sąd nie rozpatrzy Twojego wniosku.

Ile wynosi wynagrodzenie syndyka?

Nie jest to stała kwota i zależy od kilku czynników. Natomiast na rok 2022 zamyka się przedziale od 1.300 zł do 11.000 zł netto.

Ile kosztuje adwokat w sprawie o upadłość konsumencką?

Warto zaznaczyć, że udział adwokata nie jest obowiązkowy (możesz ogłosić upadłość na własną rękę). Jednak wsparcie Adwokata lub Radcy prawnego możne znacznie przyśpieszyć całą procedurę i pozwoli Ci uniknąć błędów formalnych, które mogą stać się przyczyną odrzucenia wniosku. Upadłość konsumencka koszt prawnika to zazwyczaj od 3.000 zł + VAT w górę.