Zdjęcie główne wpisu

Upadłość konsumencka koszty – Ile kosztuje upadłość konsumencka w 2024 roku?

Data aktualizacji: 19.07.2024
15.05.2024
15.05.2024

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? – To częste pytanie osób, które rozważają ogłoszenie upadłości. Też zastanawiasz się, ile kosztuje upadłość konsumencka? Czy koszty postępowania są duże? Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?  A co jeśli nie masz żadnego majątku ani dochodów? Czy można Cię zwolnić z opłat za upadłość konsumencką? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Dowiedz się, jakie są koszty ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

 • Sądowa opłata od wniosku za upadłość konsumencką wynosi 30 zł.
 • Koszt ustanowienia pełnomocnika to opłata od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł.
 • Wynagrodzenie syndyka w upadłości konsumenckiej to główny koszt. W roku 2024 może wynieść od 1.856,56 zł do 14.852,25 + VAT.
 • Koszt syndyka w upadłości konsumenckiej regulowany jest z masy upadłościowej.
 • Wynagrodzenie Adwokata lub Radcy Prawnego za przygotowanie i złożenie wniosku – od 3.500 zł.
 • Wynagrodzenie Adwokata lub Radcy Prawnego za postępowanie właściwe przed syndykiem i sądem – od 3.000 zł.
 • Koszty postępowania upadłościowego mogą zostać pokryte tymczasowo przez Skarb Państwa.
 • Sąd może całkowicie umorzyć koszty upadłości, jeśli nie posiadasz majątku ani nie uzyskujesz dochodów z pracy.
 • Upadłość konsumencka kancelaria – uniknij błędów formalnych i szybciej uwolnij się od długów

Ile wynosi opłata za złożenie wniosku o upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej zaczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Z tym związany jest pierwszy koszt upadłości konsumenckiej – opłata od wniosku. Wniosek o upadłość musisz złożyć w sądzie upadłościowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania (w Wydziale Gospodarczym). Właściwy dla Ciebie sąd zajedziesz na stronie wykaz sądów upadłościowych.

Opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości jest obowiązkowa. Bez niej sąd nie rozpatrzy Twojej sprawy. Aktualna kwota opłaty za złożenie wniosku o upadłość to zaledwie 30 zł.

W sądzie może reprezentować Cię pełnomocnik – adwokat lub radca prawny. Wtedy czeka na Ciebie jeszcze dodatkowa opłata skarbowa w wysokości 17 zł.

Jak widzisz, koszt wszczęcia postępowania o upadłość konsumencką nie jest wygórowany. Nawet osoby w ciężkiej sytuacji finansowej mogą to zrobić. Jeśli jednak nawet takie koszty to dla Ciebie zbyt wiele, możesz starać się je umorzyć. (Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu).

Ile wynosi wynagrodzenie syndyka?

Kolejnym kosztem upadłości konsumenckiej jest wynagrodzenie syndyka. Syndyk rozpoczyna pracę, gdy sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek o upadłość. Sporządza on listę wierzytelności i licytuje majątek dłużnika. Syndyk przygotowuje też projekt planu spłaty długów i przedkłada go sądowi.

Gdy postępowanie się kończy, syndyk pobiera wynagrodzenie. Jest ono pokrywane z masy upadłościowej. Wynagrodzenie syndyka to zazwyczaj główny koszt postępowania o upadłość konsumencką.

Ile wynosi wynagrodzenie syndyka? Kwota wynagrodzenia nie jest stała. Zależy od nakładu pracy syndyka. Tego, ile trwa postępowanie. Jak duża jest masa upadłościowa. Jaka jest ilość wierzycieli. Choć koszty syndyka nie są stałe, to mieszczą się w określonym przedziale. 

Zasady obliczania wynagrodzenia syndyka zawiera art. 162 Prawa upadłościowego. Przepisy mówią, że wynagrodzenie syndyka ustalane jest w wysokości od jednej czwartej do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat i nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Na rok 2024 wynagrodzenie syndyka może wynieść od ok. 1.856,56 zł do 14.852,50 zł + VAT.

Inni zainteresowali się również:

Koszty upadłości konsumenckiej a brak majątku

Kto ponosi koszty postępowania upadłościowego, jeśli upadły nie ma żadnego majątku? Albo majątek nie wystarcza, żeby pokryć koszy upadłości? Czy możliwe jest wtedy zwolnienie od kosztów upadłości? Tak. Możesz złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Dotyczy to także opłaty za złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Wniosek o zwolnienie od kosztów trzeba więc złożyć razem z wnioskiem o upadłość.

Koszty związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej pokryje w takiej sytuacji Skarb Państwa. Jednak tylko tymczasowo. Taka „pożyczka” jest traktowana jak wszystkie pozostałe długi. Upadły musi ją później spłacić w ramach planu spłaty.

Czy jest możliwość, żeby upadły w ogóle nie zapłacił kosztów postępowania? Tylko w jednym przypadku – gdy sąd umorzy całkowicie zadłużenie bez planu spłaty. Wtedy umorzony zostanie także dług wobec Skarbu Państwa.

Żeby jednak sąd umorzył trwale wszystkie długi, upadły nie może posiadać żadnego majątku ani dochodów. Musi być także niezdolny do podjęcia pracy (np. z powodu ciężkiej choroby, zaawansowanego wieku lub kalectwa). 

Wynagrodzenie Adwokata za upadłość konsumencką

Na forach internetowych dość często można spotkać się z pytaniem  „ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?” Wsparcie adwokata lub radcy prawnego wiąże się dodatkowymi kosztami upadłości konsumenckiej. Obecność w sądzie profesjonalnego pełnomocnika w przypadku upadłości nie jest obowiązkowa. Jednak warto rozważyć taką współpracę. Wsparcie prawnika pozwoli między innymi:

 • przejść przez proces upadłości bez konieczności zgłębiania trudnych do zrozumienia przepisów prawa;
 • uniknąć błędów formalnych;
 • załagodzić stres związany z Twoją sytuacją i procedurą upadłości;
 • przyspieszyć przebieg całego postępowania, co może mieć wpływ na niższy koszt wynagrodzenia syndyka. 

Koszt prawnika przy upadłości konsumenckiej jest zależny od stopnia skomplikowania sprawy.

Jaki jest koszt prawnika przy upadłości konsumenckiej?

Sprawa o podstawowym stopniu skomplikowania, czyli tak która dotyczy osoby: 

 • bez majątku;
 • bez długów wynikających z działalności gospodarczej,
 • mającej do 2 wierzycieli;
 • mieszkającej i pracującej w Polsce; 
 • posiadającej dokumenty poświadczające aktualny stan zadłużenia;
 • stan faktyczny sprawy nie zawiera innych dodatkowych komplikacji.

W takim wypadku koszt wsparcia naszego adwokata, radcy prawnego wynosi:

 • na etapie przygotowania i złożenia wniosku – 3.500 zł.
 • na etapie postępowania właściwego, czyli reprezentacji przed syndykiem i sądem – 3.000 zł.

Warto zaznaczyć, że dobry wiosek to tylko 1/3 sukcesu. Pamiętaj, to na etapie postępowania właściwego podejmowane są wszystkie kluczowe decyzje w Twojej sprawie. To waśnie wtedy ważą się losy Twojej upadłości konsumenckiej i sposobu jej zakończania. Pomoc profesjonalnego pełnomocnika, który na mocy udzielonego pełnomocnictwa może Cię reprezentować (czyli ma realną sprawczość w trakcie całego postępowania), pozwoli Ci zachować wpływ na kluczowe decyzje i ich ostateczny kształt.  

Jeśli chcesz poznać cenę naszej obsługi w Twojej sprawie, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację i przedstawimy Ci wycenę prowadzenia sprawy. Zdajemy sobie sprawę, że dla osób zadłużonych koszt współpracy z kancelarią jest bardzo istotnym czynnikiem. Dlatego uzgadniamy z nimi wyjątkowo takie warunki finansowe, żeby drastycznie nie podbijać kosztów postępowania. Jesteśmy także otwarci na różne warianty prowadzenia sprawy i płatności ratalne.

Upadłość konsumencka koszty pośrednie

Pamiętaj, że do kosztów postępowania upadłościowego trzeba też doliczyć takie rzeczy jak Twój czas, napięcie emocjonalne czy wpływ całej sytuacji na życie rodzinne. Musisz się liczyć z tymi pozamaterialnymi kosztami postępowania upadłościowego. Dlatego decyzję o pozbyciu się długów przez upadłość trzeba dobrze przemyśleć.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z kosztami:

 • za złożenie wniosku,
 • pracę syndyka, 
 • pomoc kancelarii prawnej.

Postępowanie upadłościowe jest także stresującym przeżyciem. Jednak w zamian masz szansę na całkowite oddłużenie i powrót do normalności.

Na dodatek w szczególnych przypadkach całość kosztów związanych z postępowaniem upadłościowym może zostać umorzona. Jeśli więc zmagasz się z długami, ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dobre wyjście.

Skontaktuj się z nami, a przeanalizujemy Twoją sytuację. Z nami przygotujesz wniosek o upadłość, a potem będziemy reprezentować Cię przed syndykiem i w sądzie.

Chcesz dowiedzieć się ile będzie kosztować nasze wsparcie?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej i poznaj dokładną cenę. Zadzwoń już dziś.

O autorze

Radca prawny Kamila Punko autor

Kamila Puńko

Radca Prawny

Wspólnik Kancelarii Adwokacko Radcowskiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako radca prawny pomaga głównie w sprawach związanych z obszarem finansowym. Specjalizuje się w sprawach frankowych i polisolokatach, ale szczególnie chętnie prowadzi sprawy o upadłość konsumencką. Klienci cenią ja za profesjonalną i pełną zaangażowania postawę oraz skuteczne działania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi opłata od wniosku o upadłość konsumencką?

Opłata sądowa od wniosku o upadłość wynosi 30 zł. Pamiętaj bez jej uregulowania sąd nie rozpatrzy Twojego wniosku.

Ile wynosi wynagrodzenie syndyka w upadłości konsumenckiej?

Nie jest to stała kwota i zależy od kilku czynników. Natomiast na rok 2024 zamyka się przedziale od 1.856,56 zł do 14.852,50 zł netto

Ile kosztuje adwokat w sprawie o upadłość konsumencką?

Warto zaznaczyć, że udział adwokata nie jest obowiązkowy (możesz ogłosić upadłość na własną rękę). Jednak wsparcie Adwokata lub Radcy prawnego możne znacznie przyśpieszyć całą procedurę i pozwoli Ci uniknąć błędów formalnych, które mogą stać się przyczyną odrzucenia wniosku. Przygotowanie, złożenie wniosku o upadłość i aktywne monitorowanie wniosku do momentu wydania przez sad decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej to koszt od 3.500 zł. Reprezentowanie w postępowaniu właściwym czyli przed syndykiem i sądem to koszt od 3.000 zł.