Zdjęcie główne wpisu

Upadłość konsumencka w Polsce a długi za granicą

Data aktualizacji: 12.02.2024
28.02.2023
28.02.2023

Każdy, kto nie jest w stanie spłacać zadłużenia, może starać się o upadłość konsumencką. Czy dotyczy to także osób, które mieszkają w Polsce, ale dług zaciągnęły za granicą? Czy upadłość konsumencka w Polsce będzie uznana w Niemczech, czy Anglii? Co, jeśli okaże się, że wierzyciel to firma zarejestrowana np. w Indiach? 

  • Jeśli masz długi za granicą, możesz starać się o upadłość w Polsce.
  • Możesz złożyć wniosek o upadłość do polskiego sądu, jeśli na stałe mieszkasz i pracujesz w Polsce. 
  • Decyzja o ogłoszeniu upadłości przed polskim sądem jest uznawana we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
  • Wierzyciele spoza UE mogą nie uznać ogłoszenia upadłości i wszcząć egzekucję przed polskim sądem. 
  • W przypadku wyjazdu za granicę po ogłoszeniu upadłości konieczne jest posiadanie apostylli postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
  • Upadłość konsumencka kancelaria – z naszą pomocą szybciej uwolnisz się od długów 

Upadłość konsumencka a zadłużenie w krajach UE 

Żeby starać się o upadłość konsumencką, trzeba złożyć wniosek w sądzie właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli więc masz meldunek na terenie RP i tutaj na stałe pracujesz, musisz starać się o upadłość przed polskim sądem. Niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzą Twoi wierzyciele. Całe postępowanie toczy się w Polsce i zgodnie z polskim Prawem upadłościowym. 

Czy w takim razie zagraniczni wierzyciele uznają ogłoszenie upadłości konsumenckiej polskiego sądu? Jeśli pochodzą oni z kraju Unii Europejskiej, nie będzie z tym problemu. Zgodnie z unijnymi przepisami upadłość konsumencka ogłoszona w Polsce jest uznawana we wszystkich krajach członkowskich. Jeśli więc otrzymasz upadłość w Polsce, będzie ona skuteczna także za granicą. Nie musisz dysponować żadnym innym dokumentem niż wyrok sądu polskiego. 

Wierzyciele z kraju należącego UE mogą oczywiście uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym. Mogą np. zgłaszać syndykowi swoje roszczenia czy złożyć sprzeciw.

Czy istnieje możliwość, że kraj unijny nie uzna jednak ogłoszenia upadłości w Polsce? Tak, jednak tylko w wyjątkowej sytuacji. Przykładowo, jeśli uznanie upadłości naruszałoby porządek publiczny czy prawa jednostki. 

Upadłość konsumencka w Polsce a długi w kraju spoza UE

Sprawa komplikuje się, gdy Twoje zobowiązania zostały zaciągnięte w kraju, który nie należy do Unii. W takiej sytuacji wierzyciel może nie uznać wyroku polskiego sądu o ogłoszeniu upadłości i domagać się spłaty zadłużenia. Może więc złożyć do sądu w Polsce sprawę o egzekucję komorniczą. 

Jeśli sąd wyda decyzję o nakazie zapłaty, upadły powinien złożyć do sądu sprzeciw. Konieczne jest dołączenie do niego decyzji o uzyskaniu upadłości konsumenckiej. 

Przeprowadzka za granicę – o czym pamiętać po ogłoszeniu upadłości

Polski sąd ogłosił w Twojej sprawie upadłość konsumencką, a chcesz wyjechać na stałe do innego kraju? Musisz pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Przyda Ci się apostylla postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Apostylla to prawne poświadczenie, że dany dokument jest autentyczny i można się nim posługiwać za granicą. Apostyllę wydaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki apostylli można potwierdzić przed zagranicznym wierzycielem ogłoszenie upadłości. 

Pamiętaj też, że po ogłoszeniu upadłości sąd może ustalić plan spłaty zadłużenia. Przeprowadzka do innego kraju musi więc umożliwiać realizację tego planu. 

Upadłość konsumencka a zadłużenie za granicą – pomoc kancelarii

Pierwszym krokiem, żeby zyskać oddłużenie, jest złożenie wniosku do sądu. W przypadku zagranicznych wierzycieli trzeba starannie przygotować całą dokumentację. Przede wszystkim należy w spisie wierzytelności podać:

  • Dokładną nazwę zagranicznego wierzyciela,
  • jego adres,
  • oraz wysokość wierzytelności.

Ważne jest także, aby dołączyć dokumenty, które poświadczają zadłużenie.

Postępowanie o upadłość konsumencką w przypadku długów za granicą może być skomplikowane. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia doświadczonej kancelarii prawnej. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zyskać oddłużenie w Polsce mimo długów za granicą.

Zrób pierwszy krok w stronę życia bez długów
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej w naszej kancelarii prawnej

O autorze

Radca prawny Kamila Punko autor

Kamila Puńko

Radca Prawny

Wspólnik Kancelarii Adwokacko Radcowskiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako radca prawny pomaga głównie w sprawach związanych z obszarem finansowym. Specjalizuje się w sprawach frankowych i polisolokatach, ale szczególnie chętnie prowadzi sprawy o upadłość konsumencką. Klienci cenią ja za profesjonalną i pełną zaangażowania postawę oraz skuteczne działania.