Wiele osób, które boryka się z problemami finansowymi, wyjeżdża do pracy za granicę. Tam też zapada decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Czy upadłość może zostać ogłoszona w Polsce mimo pracy za granicą? Co decyduje o tym, do jakiego sądu złożyć wniosek o upadłość? I co stanie się z wierzytelnościami w Polsce, jeśli upadłość zostanie ogłoszona za granicą?
- Pracujesz czasowo za granicą, ale miejsce Twojego stałego pobytu to Polska – możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką do sądu na terenie RP.
- Pracujesz za granicą, ale Twój majątek położony jest na terenie Polski – także możesz złożyć, starać się o ogłoszenie upadłości w Polsce.
- Syndyk może włączyć do masy upadłościowej do 50% Twojego zarobków z zagranicy.
- Po ogłoszeniu upadłości przez polski sąd możesz wyjechać do pracy za granicą.
- Upadłość konsumencka kancelaria – uniknij błędów formalnych i szybciej ogłoś upadłość
Praca za granicą – gdzie starać się o upadłość konsumencką?
Przepisy Ustawy Prawo upadłościowe mówią jasno – osoba, która chce ogłosić upadłość, musi złożyć wniosek w sądzie właściwym dla głównego ośrodka podstawowej działalności gospodarczej lub zawodowej dłużnika.
Jeśli starasz się o upadłość jako osoba fizyczna, postępowanie prowadzi sąd właściwy dla Twojego stałego miejsca pobytu.
Wyobraźmy więc sobie, że mieszkasz i pracujesz w Anglii, ale rodzina przebywa w Polsce, a Twoje wynagrodzenie wpływa na polskie konto bankowe. Czy możesz złożyć wniosek do krajowego sądu? Tak. Zakłada się, że Twój pobyt za granicą jest tylko czasowy, a Twoim stałym miejscem pobytu jest Polska.
A co jeśli postanawiasz zamieszkać za granicą na stałe? Masz tam całą rodzinę, konto w banku i tam płacisz podatki? Czy mimo pracy za granicą, możesz ogłosić upadłość w Polsce?
Okazuje się, że tak. Jednak warunkiem jest posiadanie przez dłużnika majątku na terenie Polski. Jeśli więc masz w Polsce np. nieruchomość, to także możesz przeprowadzić upadłość konsumencką przed polskim Sądem, mimo że pracujesz na stałe za granicą.
Może Cię zainteresować także:
Praca za granicą a upadłość – co dzieje się z wynagrodzeniem?
Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej cały Twój majątek wejdzie w skład masy upadłościowej, którą zacznie zarządzać syndyk. Dotyczy to także zarobków osiąganych z pracy za granicą.
Jaki procent zarobków z zagranicy może zająć syndyk? Pamiętaj, że bez wglądu na to, w jakim państwie pracujesz, syndyk działa zgodnie z polskim prawodawstwem. Zgodnie z Kodeksem pracy syndyk może zająć do 50% wynagrodzenia (lub do 3/5 w przypadku zobowiązań alimentacyjnych).
Jako upadły masz także obowiązek informowania o wszystkich składnikach swojego majątku. Dlatego odradzamy ukrywanie zarobków z pracy za granicą lub zaniżanie ich wysokości. Może to spowodować umorzenie postępowania upadłościowego i brak szansy na całkowite oddłużenie.
- przeczytaj instrukcję – jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką krok po kroku
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej a wyjazd do pracy za granicą
Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej możesz wyjechać na stałe do innego kraju, aby podjąć pracę? Oczywiście. Przecież głównym celem upadłości jest to, aby dłużnik odbudował stabilną sytuację finansową. Możesz więc podejmować normalną aktywność zawodową nawet poza Polską. Jednak warto uważać na dwie rzeczy.
Po pierwsze praca za granicą musi pozwalać na realizację planu spłaty zadłużenia. Dlatego musisz na bieżąco informować syndyka o wszelkich zmianach w Twojej sytuacji zawodowej oraz o wysokości osiąganych dochodów.
Po drugie podstawą ogłoszenia upadłości jest Twoja niewypłacalność. Musisz liczyć się więc z tym, że jeśli praca za granicą znacznie poprawi Twoją sytuację materialną, sąd może zmienić plan spłaty zadłużenia i nakazać szybszą spłatę wierzycieli.
Upadłość konsumencka a praca za granicą – łatwiej z pomocą prawnika
Jeśli masz wątpliwości, czy możesz starać się o upadłość konsumencką w Polsce, sięgnij po wsparcie prawnika. Przeanalizuje Twoją sytuację i stwierdzi, czy mimo pracy za granicą sąd w Polsce przyjmie Twój wniosek o upadłość.
Upadłość konsumencka Wrocław – skuteczne wsparcie prawnika