Zdjęcie główne wpisu

Historia Pana Krystiana

Data aktualizacji: 26.01.2023
22.07.2022
22.07.2022

Pan Krystian nie był w stanie regulować narastających długów. Zamierzał więc ogłosić upadłość konsumencką, żeby spłacić wierzycieli i uregulować swoją sytuację finansową. Do naszej kancelarii zgłosił się po pomoc – chciał upewnić się, że spełnia warunki, aby ogłosić upadłość konsumencką.

Własna działalność gospodarcza

Pan Krystian przez 12 lat prowadził działalność gospodarczą. Był właścicielem hurtowni z artykułami chemicznymi i artykułami dla przemysłu. Długo działalność Pana Krystiana prosperowała dość dobrze dzięki licznym kontaktom z klientami i dostawcami. Pan Krystian zatrudniał pracowników, którym regularnie wypłacał pensję i regulował świadczenia ZUS. Także kredyty na cele firmowe i prywatne Pan Krystian płacił bez opóźnień.

Pandemia i pierwsze problemy finansowe

Od 2019 r. nasz Klient zauważył spadek obrotów. Sytuacja pogorszyła się z początkiem 2020 r., kiedy rozpoczęła się pandemia wirusa Sars-Cov-2. Wówczas sprzedaż zaczęła znacząco spadać, a przychody Pana Krystiana drastycznie się obniżyły.

Pan Krystian zaczął mieć kłopoty, żeby systematycznie regulować bieżące koszty prowadzenia działalności takich jak: wynajem magazynu i biura, zatrudnianie pracowników, spłata zobowiązań, spłata zobowiązań wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.

Z uwagi na pandemię rozpoczęło się także ogólne spowolnienie gospodarcze. Wiele podmiotów gospodarczych wstrzymywało się z zamawianiem towarów, a producenci z produkcją.

Kredyty i dalsze problemy z firmą

Przedsiębiorca liczył, że taka sytuacja jest przejściowa i uda mu się utrzymać prowadzoną firmę. Aby ją więc dofinansować, zaciągnął nowe zobowiązania. Jednak produkty oferowane przez Pana Krystiana nie miały charakteru niezbędnego (tak jak np. żywność czy leki), więc Pan Krystian coraz bardziej zaczął odczuwać spadek przychodów.

Od listopada 2021 r. w branży chemicznej pojawił się znaczny wzrost cen. Nasz Klient nie był w stanie zaproponować konkurencyjnych cen względem oferty innych, dużych dostawców. Ponadto zmalał popyt na wiele produktów, które wcześniej stanowiły znaczną część obrotów w hurtowni Pana Krystiana.

Zamknięcie działalności

Niestety sytuacja finansowa Pana Krystiana wciąż się pogarszała. Nasz Klient zaczął mieć problemy z opłacaniem dzierżawy powierzchni magazynowej, jak i ze spłatą kredytów. Pan Krystian ostatecznie postanowił zakończyć działalność.

Warto dodać, że zmiana branży jest dla Pana Krystiana dużym wyzwaniem – jego całe doświadczenie zawodowe związane było z handlem artykułami chemicznymi. Pracował w tej branży jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Poza tym przebranżowienie utrudniał wiek Pana Krystiana – zbliżał się już do otrzymania emerytury.

Czy Pan Krystian może ogłosić upadłość?

Gdy zapoznaliśmy się z historią Pana Krystiana, nie mieliśmy wątpliwości, że może on ubiegać się o upadłość konsumencką:

  • Pan Krystian nie prowadzi już działalności gospodarczej.
  • Występuje stan niewypłacalności – ani dochody z działalności, ani emerytura Pana Krystiana nie pozwala na spłatę zobowiązań.
  • Okoliczności, które doprowadziły do niewypłacalności, są obiektywne i nie udało się ich przezwyciężyć mimo starań.

Jak pomogliśmy Panu Krystianowi

Pomogliśmy naszemu klientowi złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości, co zakończyło się sukcesem. Upadłość została ogłoszona w ciągu 2 tygodni od złożenia wniosku. Reprezentowaliśmy klienta podczas kontaktów z syndykiem, aby wynegocjować dla niego jak najkorzystniejsze warunki oddłużenia.

Zrób pierwszy krok w stronę życia bez długów
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej w naszej kancelarii prawnej