Gdy Pan Adam zgłosił się do naszej kancelarii, utrzymywał się z świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS. Ta kwota nie wystarczała, żeby spłacać długi, jakie zaciągnął Pan Adam na przestrzeni kilku lat. Zwrócił się do nas po pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Poprosiliśmy więc Pana Adama, żeby wyjaśnił, jak doszło do jego niewypłacalności.
- Kancelaria upadłość konsumencka – z pomocą adwokata unikniesz błędów formalnych i szybciej uwolnisz się od długów
Problemy zdrowotne i złe decyzje finansowe
U Pana Adama wiele lat temu pojawiły się problemy psychiczne. Pan Adam podjął leczenie, ale początkowo leki zostały źle dobrane i podczas jednego z epizodów chorobowych, Pan Adam stracił kontrolę nad swoim postępowaniem.
Pan Adam podczas ostrego przebiegu choroby był bardzo podatny na wpływy innych osób i nie potrafił krytycznie analizować podejmowanych decyzji. W tym czasie Pan Adama zaangażował się w tzw. programy afiliacyjne, mając nadzieję na duży zarobek. Najpierw jednak Pan Adam musiał wpłacić środki aby stać się uczestnikiem programów. Programy tak naprawdę opierały się na wyłudzaniu pieniędzy. Niestety Pan Adam tego nie dostrzegał tego i angażował się w kolejne afiliacje, wierząc, że w końcu osiągnie obiecywane duże zyski. Na dodatek Pan Adam zaczął inwestować w kryptowaluty, ale także stracił pieniądze.
Własna działalność
W końcu Pan Adam zdecydował się otworzyć działalność gospodarczą, która polegała na prowadzeniu sklepu internetowego. Na rozwój działalności – platformę e-commerce, reklamę i szkolenia– Pan Adam poświęcił kolejne pieniądze. Niestety firma funkcjonowała niewiele ponad miesiąc, po którym Pan Adam zamknął działalność.
Pogarszanie się stanu zdrowia i leczenie
Stan zdrowia psychicznego Pana Adama wciąż się pogarszał. Nie przejmował się uwagami rodziny i otoczenia, że dzieje się z nim coś niedobrego, a podejmowane przez niego decyzje są błędne i prowadzą do coraz większych problemów finansowych.
W związku z chorobą Pan Adam został uznany za niezdolnego do pracy i otrzymał zasiłek chorobowy a następnie świadczenie rehabilitacyjne. To spowodowało obniżenie jego dochodów i utratę płynności finansowej. Pan Adam nie mógł regularnie opłacać swoich zobowiązań.
Gdy stan zdrowia Pana Adama się poprawił, chciał podjąć pracę w firmie produkcyjnej. Niestety na kilka dni przed rozpoczęciem pracy, Pan Adam zachorował na Covid-19, który powikłał się zapaleniem płuc. Pan Adam trafił do szpitala. Po jego opuszczeniu Pan Adam musiał prowadzić oszczędny tryb życia, bo był mocno osłabiony. W końcu prawidłowa farmakoterapia doprowadziła Pana Adama do stabilnej kondycji psychicznej.
Osiągane dochody ze świadczeń ZUS nie pozwalają Panu Adamowi na spłatę zadłużenia. Tym bardziej, że z każdym dniem narastają odsetki za opóźnienie.
Czy Pan Adam może ogłosić upadłość?
Zadłużenie Pana Adama jest tak duże, że prawdopodobnie będzie je spłacać go do końca swojego życia i nie jest pewne, czy uda się je uregulować w całości. Pan Adam spełnia więc przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej:
- Nie prowadzi działalności gospodarczej.
- Jest niewypłacalny od co najmniej 3 miesięcy.
- Jego zadłużenie powstało na skutek choroby, a nie więc Pan Adam nie przyczynił się świadomie do narastania zadłużenia.
Jak pomogliśmy Panu Adamowi
Pan Adam z naszą pomocą złożył wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sformułowaliśmy razem z Panem Adamem przekonujące uzasadnienie oraz zebraliśmy dokumenty dotyczące jego zadłużenia. Po rozpoczęciu postępowania reprezentowaliśmy Pana Adama w sądzie podczas rozprawy i w kontaktach z syndykiem.
- Tu znajdziesz historie ludzi którzy przeszli upadłość konsumencką
- Upadłość konsumencka blog – dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej