Upadłość konsumencka daje drugą szansę osobom, które nie są w stanie spłacić swoich długów. Warunek jest jeden – dłużnik nie mógł doprowadzić do niewypłacalności z własnej winy. Utrata płynności finansowej musi być skutkiem czynników niezależnych od dłużnika. Czy zatem możliwa jest upadłość konsumencka hazardzisty?
- Hazardzista może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
- Uzależnienie od hazardu to choroba. Sąd może uznać, że hazardzista doprowadził do zadłużenia nie z własnej winy.
- Do wniosku o upadłość warto dołączyć diagnozę lekarza o uzależnieniu.
- Na korzyść dłużnika działa także odbyta terapia uzależnienia.
- upadłość konsumencka z prawnikiem – uniknij błędów formalnych i szybciej uwolnij się od długów
Upadłość konsumencka hazardzisty a złożenie wniosku
Zgodnie z prawem złożyć wniosek o upadłość konsumencką może każdy, kto:
- Nie prowadzi działalności gospodarczej.
- Nie jest w stanie spłacać zadłużenia. Przy czym ten stan musi trwać co najmniej od 3 miesięcy.
- Ma zobowiązania przekraczające wartość majątku.
Obecnie prawo upadłościowe nie wskazuje żadnych przeszkód w złożeniu wniosku. Mogą go złożyć także osoby, które doprowadziły do problemów finansowych z własnej winy. Jeśli ktoś zbankrutował przez hazard, może złożyć wniosek o upadłość konsumencką.
Sąd na etapie rozpoznawania wniosku nie bada, czy dłużnik przyczynił się do niewypłacalności. Jeśli stwierdzi niewypłacalność, to ogłosi upadłość konsumencką. Jednak to, jak bardzo upadły przyczynił się do upadłości, ma wpływ na warunki oddłużenia.
Może Cię zainteresować także:
Uzależnienie od hazardu a upadłość konsumencka — co uzna sąd
Gdy sąd zatwierdza plan spłaty zadłużenia, sprawdza, czy upadły przyczynił się do własnej niewypłacalności. Jeśli okaże się, że tak, plan spłaty zadłużenia może wydłużyć się nawet do 7 lat. Przy czym okres ten nie może trwać krócej niż 3 lata.
Kiedy upadły przyczynia się do własnej upadłości? Może to być na przykład zbyt rozrzutny tryb życia — nieuzasadnione wydatki czy zaciąganie nadmiernych długów. Do winy upadłego sąd może także zaliczyć niechęć do podjęcia zatrudnienia, które umożliwiłoby spłatę zadłużenia.
Łatwo więc można wyobrazić sobie hazardzistę, który przepuszcza swój majątek w kasynie. A potem zapożycza się na wysoki procent, żeby móc dalej grać. Ma także problem, żeby utrzymać stałą pracę. Zaniedbuje swoje obowiązki zawodowe, a to sprawia, że pracodawcy go zwalniają.
Czy taka sytuacja zostanie uznana za winę upadłego? Niekoniecznie.
Trzeba pamiętać, że uzależnienie od hazardu uznane jest za chorobę. Osoba uzależniona nie podejmuje decyzji w pełni świadomie. Zaciąganie długów to nie jej wolny wybór, ale przymusowe działanie. Tak samo, jak w przypadku osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków. Hazardzista nie potrafi właściwie ocenić swojej sytuacji i nie przewiduje trzeźwo konsekwencji swoich decyzji.
To wszystko może spowodować, że sąd nie dopatrzy się winy dłużnika. Wtedy zatwardzi plan spłaty zadłużenia na korzystnych warunkach (maksymalnie 36 miesięcy).
Patologiczny hazard a upadłość konsumencka
Jeśli hazardzista chce ogłosić upadłość, musi udowodnić przed sadem, że jest osobą uzależnioną. Dlatego warto dołączyć do wniosku o upadłość:
- Diagnozę psychiatry lub psychologa, która stwierdza uzależnienie.
- Dokumentację medyczną, która opisuje przebieg choroby.
Jeśli upadły odbył terapię, działa to na jego korzyść. Świadczy, że zerwał z nałogiem, aby nie zwiększać zadłużenia. Pomocne może być także zaświadczenie o podjęciu stałego zatrudnienia. Przydadzą się również zeznania rodziny, że po terapii dłużnik zmienił zachowanie. Stara się spłacać zobowiązania, w tym długi hazardowe i rozsądnie zarządza finansami.
Co, gdy brakuje dokumentacji medycznej związane z uzależnieniem? Wtedy podczas postępowania można powołać biegłego, który stwierdzi chorobę.
Trzeba pamiętać, że upadły po ogłoszeniu upadłości musi zachowywać się nienagannie. Jeśli powróci do nałogu, sąd może umorzyć postępowanie. Wtedy szansa na oddłużenie przepadnie.
Upadłość konsumencka a hazard — pomoc kancelarii
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przypadku hazardzisty jest możliwe. Jednak warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Kancelaria pomoże uzasadnić wniosek i będzie reprezentować dłużnika podczas całego postępowania. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci uzyskać oddłużenie.