Zdjęcie główne wpisu

Historia Pani Joanny

Data aktualizacji: 26.01.2023
26.09.2022
26.09.2022

Pani Joanna zgłosiła się do nas po pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Nie była pewna, czy może ogłosić upadłość – od wielu miesięcy nie spłacała regularnie swoich długów i w jej sprawie toczyły się już postępowania komornicze. Poprosiliśmy Panią Joannę, aby opowiedziała nam, w jaki sposób stała się niewypłacalna.

Firma Pani Joanny

Pani Joanna prowadziła własną działalność gospodarczą. Była właścicielką kwiaciarni. Początkowo jej działalność przynosiła przyzwoite dochody. Pani Joanna zaciągnęła więc kredyt inwestycyjny, za który otworzyła filię swojej kwiaciarni w sąsiednim mieście. Niestety ze względu na konkurencję druga kwiaciarnia nie generowała oczekiwanych zysków. Pani Joanna po roku musiała ostatecznie zamknąć filię kwiaciarni.

Choroba męża

Pani Joanna i jej mąż jeszcze przed otwarciem kwiaciarni zaciągnęli kredyt na budowę domu. Mąż Pani Joanny pracował na etacie jako dobrze opłacany specjalista, więc początkowo spłacali kredyt bez problemów. Nawet po zaciągnięciu przez Panią Joannę kredytu na rozwój kwiaciarni.

Niestety od 2015 roku mąż Pani Joanny zaczął poważnie chorować. Diagnoza choroby i dwuletnie leczenie pochłonęły prawie wszystkie oszczędności Pani Joanny i jej męża. Pojawiły się także pierwsze opóźnienia ze spłatą rat kredytów.

Mąż Pani Joanny wszedł z choroby, jednak po powrocie do pracy okazało się, że w firmie miała miejsce restrukturyzacja i stanowisko męża Pani Joanny już nie istniało. Zaproponowano mu inne stanowisko, jednak ze względu na stan zdrowia mąż pani Joanny zdecydował się zmienić pracę. Jego wypłata była zdecydowanie niższa niż poprzednia.

Kolejne kredyty

Pani Joanna z mężem mieli trudności, żeby płynnie spłacać swoje zobowiązania. Dlatego zdecydowali się – za namową doradców kredytowych – zaciągnąć nowe zobowiązanie, które jednocześnie konsolidowało poprzednie kredyty. Jednak okazało się, że warunki kredytowania były bardzo niekorzystne, co pogłębiło problemy Pani Joanny i jej męża. Pani Joanna płaciła zobowiązania coraz mniej regularnie, a odsetki od niespłaconych zobowiązań rosły.

Problemy z Urzędem Skarbowym i komornik

Gwoździem do trumny okazała się kontrola z Urzędu Skarbowego. Okazało się, że Pani Joanna źle wyliczyła podatek VAT. US wezwał Panią Joannę do zwrotu podatku VAT wraz z odsetkami. Pani Joanna nie była w stanie uregulować takiej kwoty. Zamknęła działalność i znalazła inną pracę w sklepie jako sprzedawczyni. Jednak po pół roku sklep zamknięto, a Pani Joanna nie mogła znaleźć nowej pracy.

Jednocześnie przeciw Pani Joannie i jej mężowi zaczęły się postępowania egzekucyjne. Pani Joanna zaczęła rozważać ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ponieważ otrzymywane dochody po potrąceniach dokonywanych przez komornika były niewystarczające aby się utrzymać.

Czy Pani Joanna może ogłosić upadłość?

Gdy wysłuchaliśmy historii Pani Joanny, nie mieliśmy wątpliwości, że spełnia ona warunki, aby złożyć wniosek o upadłość konsumencką:

  • Niewypłacalność Pani Joanny powstała z przyczyn losowych.
  • Pani Joanna i jej mąż starali się regularnie spłacać długi.
  • Pani Joanna nie prowadziła już działalności gospodarczej.

Jak pomogliśmy Pani Joannie?

Z nasza pomocą Pani Joanna skierowała do sadu wniosek o ogłoszenie upadłości. Mąż Pani Joanny także złożył już do sądu wniosek o upadłość konsumencką, więc zasugerowaliśmy, aby połączyć sprawy do rozpoznania we wspólnym postępowaniu.

W czasie postępowania reprezentowaliśmy Panią Joannę i jej męża przed sądem oraz w czasie działań syndyka. Po 2 miesiącach sąd ogłosił upadłość Pani Joanny i jej męża.

Obecnie Pani Joanna realizuje plan spłaty zadłużenia, żeby uzyskać całkowite oddłużenie.

Zrób pierwszy krok w stronę życia bez długów
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej w naszej kancelarii prawnej