Zdjęcie główne wpisu

Historia Pani Agaty

Data aktualizacji: 07.06.2024
12.01.2024
12.01.2024

Pani Agata chciała skorzystać z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Ciążyło na niej zadłużenie, którego nie była w stanie spłacać. Żeby upewnić się, że spełnia przesłanki do ogłoszenia upadłości, poprosiliśmy ją, żeby opowiedziała, jak doszło do niewypłacalności.

Kancelaria Upadłość konsumencka– z pomocą kancelarii unikniesz błędów formalnych i szybciej uwolnisz się od długów

Problemy zdrowotne i finansowe

Zobowiązania pani Agaty pochodzą sprzed kilku lat. Pani Agata zaciągnęła wpierw jedną, a następnie drugą pożyczkę na potrzeby konsumpcyjne. Pożyczki szły głównie na utrzymanie dzieci pani Agaty, a jej córka wymagała szczególnej opieki z uwagi na problemy rozwojowe.

Początkowo pani Agata spłacała regularnie raty pożyczek, jednak po pewnym czasie musiała podjąć leczenie kręgosłupa. Została uznana za niezdolną do pracy i przebywała na zwolnieniu. Zasiłek z ZUS był niższy niż wynagrodzenie za pracę, więc sytuacja materialna pani Agaty znacznie się pogorszyła. W związku z chorobą pani Agata potrzebowała szybkiej, fachowej diagnostyki, więc skorzystała z oferty prywatnej opieki medycznej. W tym momencie powstały pierwsze problemy płatnicze pani Agaty. Pani Agata wróciła do pracy, lecz nawracające dolegliwości kręgosłupa spowodowały, że ponownie skierowano ją na zwolnienie chorobowe. Pani Agata bezskutecznie starała się o świadczenia rehabilitacyjne. W końcu zmieniła pracę na lżejszą, ale jednocześnie gorzej płatną.   

Problemy finansowe męża

Problemy finansowe spowodowane chorobą pogłębiła fatalna decyzja męża pani Agaty. Postanowił on poręczyć pożyczkę znajomemu. Jak się później okazało, osoba ta nadużyła zaufania męża pani Agaty i nie spłacała pożyczki. Wierzyciele więc zażądali spłaty od męża pani Agaty. To sprawiło, że pani Agata wraz z mężem nie byli w stanie regulować na bieżąco wszystkich opłat za mieszkanie. Małżonkowie skierowali na drogę sądową przeciwko nieuczciwemu znajomemu i choć sprawa zakończyła się dla nich korzystnym orzeczeniem, to egzekucja była bezskuteczna. Pani Agata wraz z mężem zaciągała wciąż nowe pożyczki, które miały zabezpieczyć podstawowe potrzeby rodziny.

Czy pani Agata może ogłosić upadłość?

Pani Agata spełnia przesłanki, żeby starać się o upadłość konsumencką:

  • Pani Agata jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
  • Osiągane dochody nie pozwalają jej na spłatę zadłużenia.
  • Pani Agata nie posiada także majątku, z którego mogłaby spłacić długi, więc stan niewypłacalności ma charakter stały.
  • Zadłużenie rośnie z uwagi na odsetki ustawowe, co pozwala podejrzewać, że Pani Agata nie będzie w stanie spłacić długów do końca życia.
Zrób pierwszy krok w stronę życia bez długów
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej i poznaj dokładną cenę. Zadzwoń już dziś.