Zdjęcie główne wpisu

Historia Pana Janusza

Data aktualizacji: 23.06.2024
23.02.2024
23.02.2024

Pan Janusz zgłosił się do naszej kancelarii po pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Według niego była to jedyna szansa, żeby spłacić długi, jakie na nim ciążyły. Chciał jednak upewnić się, że spełnia warunki ogłoszenia upadłości. Opowiedział nam więc, jak wygląda jego sytuacja.

Działalność gospodarcza

Pan Janusz prowadził działalność gospodarczą, w ramach której świadczył usługi transportowe. Był to tzw. transport lekki – pan Janusz wykonywał przewozy samodzielnie przy pomocy busa. Na jego zakup zaciągnął kredyt bankowy. Działalność prosperowała całkiem dobrze, a spłata kredytu przebiegała bez większego problemu.

Rozpad rodziny i porzucenie firmy

Problemy finansowe wnioskodawcy zaczęły się, gdy jego żona zdecydowała się nagle odejść od pana Janusza. Między małżonkami doszło do poważnego konfliktu, a pan Janusz został zmuszony do opuszczenia mieszkania. Pan Janusz był zdruzgotany sytuacją. Rodzina była dla niego bardzo ważna, a małżonkowie mieli małe, zaledwie trzyletnie dziecko. Pan Janusz kompletnie się załamał. Po opuszczeniu mieszkania nie miał gdzie mieszkać, błąkał się po znajomych i rodzinie. Pod napływem emocji postanowił wszystko zostawić i wyjechać. Nie dawał nikomu z rodziny znaku życia. Nie prowadził firmy. Tułał się po Polsce, aż zatrzymał na dłużej na Kujawach, gdzie znalazł pracę w gospodarstwie rolnym. Pracował tam za wikt i opierunek. Wkrótce pan Janusz poznał nową partnerkę życiową, a parze urodziło się dziecko. Pan Janusz nie podjął stałej pracy – zatrudniał się dorywczo na budowach i mieszkał w wynajmowanych pokojach.

Problemy zdrowotne

W pewnym momencie doszło u pana Janusz do nagłego pęknięcia tętniaka. Został poddany operacji i przebywał w szpitalu. Z uwagi na ciężki stan rodzina pana Janusza podjęła decyzję, że powróci do rodzinnego miasta, gdzie będzie mógł być pod ich opieką. Pan Janusz nie był zdolny do pracy. Przebywał na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym i w końcu uzyskał rentę z ZUS.

Z uwagi na brak stałej pracy i problemów zdrowotnych pan Janusz nie był w stanie płacić rat kredytu zaciągniętego na zakup busa.  Początkowo próbował je regulować z renty, ale potem stracił prawo do renty i został uznany za zdolnego do pracy. Jednak od tamtej pory pan Janusz nie może znaleźć stałego zatrudnienia. Nadal odczuwa skutki pęknięcia tętniaka. Problemem jest tez wiek pana Janusza (52 lata).

Zamknięcie firmy i niestabilna praca

Pan Janusz zdecydował się zamknąć swoją firmę, która i tak istniała już od dawana tylko na papierze. Pan Janusz zatrudnił się w firmie budowlanej na okres próby, ale w jego czasie doznał wypadku przy pracy. Panu Januszowi nie przedłużono umowy. Obecnie pan Janusz pracuje jako kierowca taksówki.

Czy Pan Janusz może ogłosić upadłość?

Sytuacja pana Janusza pozwala mu ogłosić upadłość:

  • Pan Janusz zamknął firmę, jest więc osobą fizyczną.
  • Osiągane dochody nie pozwalają panu Januszowi na spłatę zadłużenia oraz wciąż rosnących odsetek za opóźnienie.
  • Wysokość zadłużenia jest tak duża, że pan Janusz uzasadnia może spłacać zadłużenie do końca swojego życia i nie jest pewne, czy uda się je uregulować w całości.

Jak pomogliśmy Panu Januszowi?

Pomogliśmy Panu Januszowi zebrać dokumenty dotyczące zadłużenia. Wypełniliśmy wraz z nim wniosek o upadłość konsumencką. Reprezentowaliśmy także Pana Jędrzeja w sądzie podczas rozprawy i w kontaktach z syndykiem.

Zrób pierwszy krok w stronę życia bez długów
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej i poznaj dokładną cenę. Zadzwoń już dziś.