Zdjęcie główne wpisu

Historia Pana Jana

Data aktualizacji: 21.05.2024
05.09.2023
05.09.2023

Pan Jan znajdował się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Ciążyły na nim liczne zobowiązania finansowe, których nie był w stanie spłacać. Zdecydował się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zgłosił się do naszej kancelarii, bo nie był pewny, czy może to zrobić. Chcieliśmy więc poznać historię zadłużenia Pana Jana.

Pandemia i problemy w firmie

Pan Jan prowadził działalność gospodarczą, która polegała na montowaniu anten telewizyjnych dla sieci salonów oferujących telewizję. Dodatkowo Pan Jan zajmował się drobnymi remontami.

Początkowo firma pana Jana przynosiła mu znaczne dochody. Pierwsze kłopoty pojawiły się wraz z nadejściem pandemii wirusa Sars-Cov-2. Dochody Pana Jana znacznie się zmniejszyły, ponieważ wprowadzona zasada izolacji uniemożliwiała montaż anten i wykonywanie remontów w domach klientów. Ludzie nie chcieli korzystać z jego usług, bo obawiali się zarażenia wirusem. Pan Jan korzystał w tej sytuacji z programów pomocowych oferowanych przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Problemy zdrowotne

Wraz z trudnościami w życiu zawodowym u Pana Jana pojawiły się problemy natury emocjonalnej. Wnioskodawca był przerażony sytuacją – obawiał się całkowitej utraty pracy i zamartwiał się o przyszłość. Narastający stres i lęk Pan Jan zaczął zagłuszać alkoholem, co przerodziło się w uzależnienie.

Pan Jan postanowił zmienić branżę i prowadzić działalność handlową. Prowadził sprzedaż wysyłkową przez internet. W tym celu skorzystał z kredytu obrotowego i zaciągnął pożyczkę, aby kupić towar. Działalność ta początkowo szła dobrze, jednak z czasem otrzymywał towar coraz niżej jakości, co spowodowało spadek zamówień. Aby dofinansować działalność, Pan Jan zaciągnął kolejne zobowiązania.

Nieuczciwy wspólnik

Po Pandemii Pan Jan postanowił otworzyć sklep stacjonarny. W tym przedsięwzięciu miał wziąć udział jego znajomy, z którym w przyszłości wnioskodawca miał sformalizować współpracę. Pan Jan zainwestował więc w najem lokalu, który wyremontował i wyposażył. Przeznaczył także środki na reklamę – bannery i oklejenie szyb. Czynsz za lokal miał opłacać wspólnik Pana Jana, który zajął się innymi obowiązkami związanymi z prowadzeniem sklepu.

Okazało się, że współpracownik Pana Jana nadużył jego zaufania i nie płacił czynszu najmu. O braku płatności zawiadomił Pana Jana  wynajmujący, ale nastąpiło to po już po kilku miesiącach i zaległość była spora. W tym momencie Pan Jan nie był już w stanie uregulować należności. Po wypowiedzeniu najmu okazało się, że do zapłacenia jest także opłata za sprzedaż energii elektrycznej w lokalu.

Pan Jan nie mógł spłacać swoich należności, więc wierzyciele skierowali sprawy na drogę egzekucji sądowniczej. Na dodatek Pan Jan miał poważny wypadek samochodowy, co spotęgowało jego problemy. Sytuacja życiowa zaczęła Pana Jana przerastać. Pojawiły się u niego epizody obniżonego nastroju i zaczął ponownie sięgać po alkohol.

Ostatecznie Pan Jan podjął terapię psychologiczną. Okazało się, że epizody obniżonego nastoju były w rzeczywistości epizodami depresyjnymi. Na szczęście Pan Jan dzięki psychoterapii powrócił do równowagi psychicznej i podjął pracę. Jednak dług Pana Jana powiększał się z każdym dnem, bo lawinowo rosły odsetki za opóźnienie oraz opłaty za egzekucję długów.

Czy Pan Jan może ogłosić upadłość?

Po wysłuchaniu historii Pana Jana byliśmy pewni, że może on starać się o ogłoszenie upadłości:

  • Pan Jan zamknął działalność i wykreślił firmę z CEIDG.
  • Pan Jan jest osobą niewypłacalną.
  • Pan Jan starał się rzetelnie spłacać zobowiązania, a jego niewypłacalność powstała z przyczyn losowych i niezależnych od niego (pandemia, nieuczciwość wspólnika).

Jak pomogliśmy Panu Janowi?

Pan Jan wraz z nami złożył wniosek o upadłość konsumencką, który został rozpatrzony pozytywnie. Podczas postępowania upadłościowego reprezentowaliśmy Pana Jana przed sądem oraz przed syndykiem. Wywalczyliśmy dla Pana Jana korzystny plan spłaty zadłużenia. Gdy Pan Jan go zrealizuje, uwolni się od wszystkich długów.

Zrób pierwszy krok w stronę życia bez długów
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej i poznaj dokładną cenę. Zadzwoń już dziś.