Pan Krzysztof chciał z pomocą naszej kancelarii starać się o upadłość konsumencką, ponieważ nie był w stanie spłacać długów, jakie ciążyły na nim i jego żonie. Przeciwko Panu Krzysztofowi toczyły się już postępowania egzekucyjne. Poprosiliśmy Pana Krzysztofa, aby opowiedział nam, jak powstało jego zadłużenie i dlaczego nie może regulować należności.
Pierwsza firma i początek problemów finansowych
Pan Krzysztof prowadził działalność gospodarczą w branży transportowej. Kupił na potrzeby firmy dwa samochody dostawcze – jedno w ramach leasingu, a drugie za środki uzyskane z kredytu.
Niestety w latach 2026-2017 warunki rynkowe dla transportu lekkiego pogorszyły się i u Pana Krzysztofa pojawiły się pierwsze trudności finansowe. Pan Krzysztof musiał obniżyć stawki transportowe, a jednocześnie kontrahenci prosili o coraz dłuższe terminy płatności za usługi.
Pan Krzysztof musiał także wykonywać okresowe przeglądy i naprawy pojazdów, co było kosztowne, bo auto sfinansowane z leasingu było używane, a więc częściej się psuło.
Obniżenie dochodów spowodowało, że Pan Krzysztof zaczął mieć kłopoty z bieżącym regulowaniem opłat, także wobec swoich pracowników. Co prawda Pan Krzysztof miał drugie źródło dochodu – pracował na podstawie umowy o pracę – ale ze względu na złą koniunkturę rynkową powstały zobowiązania wobec ZUS-u.
Kredyty i zamknięcie działalności
Pan Krzysztof, aby ratować firmę, zaciągnął kredyty. Jednak to nie pomogło. Pan Krzysztof w listopadzie 2017 r. zakończył działalność gospodarczą i sprzedał majątek firmowy. Uzyskane środki przeznaczył na częściową spłatę zobowiązań.
Mimo zamknięcia działalności, Pan Krzysztof spłacał zaciągnięte kredyty z wynagrodzenia za pracę. Jednak jego pracodawca przegrał przetarg i ograniczył liczbę pracowników. Pan Krzysztof znalazł się w gronie osób, którym nie przedłużono umowy.
Pan Krzysztof znalazł nową pracę, ale na gorszych warunkach finansowych To spowodowało, że swoje zobowiązania Pan Krzysztof opłacał z opóźnieniem. Żeby utrzymać rodzinę, Pan Krzysztof wraz z żoną zaciągnął kilka pożyczek-chwilówek.
Dowiedz się:
Nowa firma i pandemia
W końcu Pan Krzysztof zdecydował się ponownie założyć działalność gospodarczą, którą wykonywał równolegle z pracą etatową. Pan Krzysztof wykonywał naprawy elektryczne głównie na basenach. Działalność była dochodowa i sytuacja finansowa Pana Krzysztofa i jego rodziny poprawiła się.
I tu przyszedł kolejny cios – wirus Sars-Cov-2. Gdy doszło do lockdownu, baseny pozamykano, co sprawiło, że Pan Krzysztof znów stracił większość dochodów i nie mógł spłacać zobowiązań.
Sytuacja rodzinna
Na dodatek w listopadzie 2019 r. Panu Krzysztofowi urodziło się dziecko, co zwiększyło potrzeby rodziny. Jednocześnie żona Pana Krzysztofa straciła pracę, bo pracodawca zlikwidował sklep, w którym była zatrudniona. Kolejna umowa o pracę u nowego pracodawcy została zawarta na czas określony, więc wygasła w grudniu 2019 r. Żona Pana Krzysztofa do listopada 2020 r. otrzymywała zasiłek macierzyński z ZUS, a potem pozostawała bez pracy, aby opiekować się małym dzieckiem.
Egzekucje komornicze
Narastające opóźnienia w spłacie zobowiązań spowodowały, że wierzyciele Pana Krzysztofa skierowali swoje roszczenia na drogę sądową, a następnie wszczęli egzekucje komornicze. Doszło do zajęcia rachunków bankowych wnioskodawcy, co spowodowało zupełną utratę płynności finansowej. W tym momencie Pan Krzysztof podjął decyzję o zamknięciu firmy i ogłoszeniu upadłości.
Czy Pan Krzysztof może ogłosić upadłość?
Gdy poznaliśmy historię Pana Krzysztofa, nie mieliśmy wątpliwości, że może ona starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej:
- Pan Krzysztof jest osobą fizyczną i nie prowadzi już działalności gospodarczej.
- Niewypłacalność Pana Krzysztofa powstała z przyczyn losowych i niezależnych od niego – warunki rynkowe, pandemia.
- Pan Krzysztof zaciągał zobowiązania, aby zapewnić podstawowe potrzeby życiowe swojej rodzinie.
- Pan Krzysztof starał się spłacać zadłużenie.
Jak pomogliśmy Panu Krzysztofowi?
Pomogliśmy Panu Krzysztofowi zebrać dokumenty dotyczące zadłużenia i sformułowaliśmy wniosek do sądu upadłościowego. Reprezentowaliśmy także Pana Krzysztofa w sądzie podczas rozprawy i w kontaktach z syndykiem.
- Tu znajdziesz historie ludzi którzy przeszli upadłość konsumencką
- Upadłość konsumencka blog – dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej